Okolica

Karwia

Karwia położona jest między Dębkami a Jastrzębią Górą. To idealne miejsce na wakacje z całą rodziną.

Do ciekawych miejsc w tym rejonie zaliczamy z całą pewnością:

 • Zamek w Krokowej
 • Pałac w Rzucewie
 • Sanktuarium Matki Bożej Swarzewskiej Królowej Polskiego Morza
 • Wąwóz Chłopowski
 • Latarnię Morską w Rozewiu
 • Obelisk Gwiazda Północy w Jastrzębiej Górze
 • Lisi Jar w Jastrzębiej Górze
 • Półwysep Helski

Dębki

Dębki znane są z nadmorskiej plaży, z której część - za rzeczką Piaśnica - przeznaczono dla naturystów. Trzeba również odwiedzić wspaniałą wykonaną z drewna kaplicę Księży Zmartwychwstańców zbudowaną w latach 30-tych XX stulecia, której architektura nawiązuje do wzorców kaszubskich.

Nadmorskie Dębki są miejscem, w których jest jedna z najśliczniejszych bałtyckich plaż. Dwie trzecie miejscowości położone jest w lesie. Tak plaża, jak i woda morska jest tu nieskazitelnie czysta. Z kolei zachody Słońca nad Piaśnicą, stanowią niezapomniane chwile.

Ostrowo

Pomiędzy Jastrzębią Górą na wschodzie i Karwią na zachodzie położona jest wieś Ostrowo.

Ostrowo to wzorzec spokoju, w sąsiedztwie dużych ośrodków turystycznych - Władysławowo (około 10 km), Jastrzębia Góra (ok 4 km). Z tego miejsca blisko także do obfitującego w atrakcje Trójmiasta bądź na Mierzeję Helską.

W wiosce Ostrowo kultywuje się również tradycje kaszubskie, nazwy barów, pensjonatów mają kaszubskie nazwy, palą się sobótkowe ognie w noc świętojańską, a w czasie Świąt Bożego Narodzenia - "Godów" - chodzą gromady kolorowych kaszubskich przebierańców.

Jastrzębia Góra

Współcześnie Jastrzębia Góra, to atrakcyjna miejscowość wypoczynkowa, znajdują się w tym miejscu 3 wyznaczone kąpieliska nadmorskie z szeroką – nawet do 200 m plażą. W obszarze kąpielisk plaża jest piaszczysta, uprzątnięta z większych kamieni, które zostały zagospodarowane do utrwalenia klifowego wybrzeża. Na plażę, ze względu na skarpę zejścia są strome i liczą ok 300 stopni. jest także łagodniejsze wejście wiodące na plażę od ulicy Droga Rybacka.


Do ciekawych miejsc należą:

 • gwiazda Północy - obelisk ustawiony w najdalej na północ wysuniętym miejscu Polski
 • wille z lat 20-tych – Kaszubka, Rossetówka, willa Pawłowicza, i pierwsze schronisko przymorskie z tamtego okresu Lisi Jar
 • kościół pod wezwaniem Świętego Ignacego Loyoli
 • Lisi Jar
 • promenada Światowida
 • dom Whisky
 • latarnia morska Rozewie

Władysławowo

Władysławowo to popularna miejscowość letniskowa nad Morzem Bałtyckim, obejmuje wiele kąpielisk z piaszczystymi i szerokimi plażami. Ta miejscowość to też port morski i rybacki. Władysławowski port wykonuje też funkcję mariny. Oprócz gastronomicznego i sanitarnego żeglarze mogą też skorzystać ze stoczni remontowej. Z portu warto udać się w rejs po Morzu Bałtyckim albo Zatoce Puckiej jednym z wielu stateczków wycieczkowych. Istnieje również możliwość odbycia wyprawy z Władysławowa na Litwę, Łotwę czy krajów skandynawskich. Wędkarzy zaciekawi pewnie fakt, że z Władysławowa urządzane są rejsy z możliwością wędkowania w morzu.

Następną atrakcją letniska jest umiejscowiona na Władysławowskiej promenadzie Aleja Gwiazd Sportu. Powstała ona w 2000 r. i od tamtego okresu umieszczone są w deptaku gwiazdy dla największych znakomitości polskiego sportu. Swoje gwiazdy mają w tamtym miejscu między innymi Jacek Wszoła, Robert Korzeniowski, Kazimierz Deyna, Jerzy Kulej, Dariusz Michalczewski, Irena Szewińska, a także Michel Platini. Każdego roku, w lipcu aranżowany jest we Władysławowie Festiwal Sportu. Charakterystycznym miejscem letniska jest również Dom Rybaka - siedziba urzędu gminy z charakterystyczną basztą widokową z której można delektować się panoramą Władysławowa i okolicą.

Chłapowo

Najbardziej rozpoznawalną atrakcją Chłapowa jest jednak Wąwóz Chłapowski, przez lokalnych Kaszubów ochrzczony nazwą "Rudnik". Dolina Chłapowska to rezerwat przyrody obejmujący bez mała 25 ha. Podróż tym pięknym parowem na plażę wzbogaci, każdego wędrowca o niezapomniane pejzaże, co bardziej spostrzegawczy zobaczą bez wątpienia rzadkie rośliny jak np dzwonek okrągłolistny, żarnowiec miotlasty czy rokitnik. Parów przystosowany jest do możliwości każdego podróżnika. Wzdłuż parowu wyznaczone są dróżki, cięższe odcinki wyposażone są w kładki, poręcze i schodki, znajdziemy też ciekawie wkomponowane ławki na których można spocząć.

Chłapowo to też ładna, klifowa plaża. Zorganizowane są tu dwa piaszczyste kąpieliska, poza kąpieliskiem plaża zmienia się, pojawiają się na niej spore kamyki. Na plaży możemy dostrzec też łódki rybackie lokalnych, do dziś łowiących rybaków.

Wybrzeże klifowe, poprzez panujące tu pomyślne warunki do startów, to także miejsce, które upodobali sobie paralotniarze. W wakacje można śledzić ich loty niemal codziennie.

Niedaleko miejscowości leży cypel Rozewie dotychczas uważany za najbardziej wysunięte na północ miejsce w Polsce. Znajduje się tam też udostępniona do zwiedzania Latarnia Rozewie im. Stefana Żeromskiego a także Muzeum Latarnictwa Polskiego.

Latarnia Morska Rozewie

Budowla latarni powstała w 1822 r. i poddana była dwóm znacznym przebudowom. Pierwszej w 1910 i następnej w 1978 roku. W czasie tej drugiej dokonała się największa przemiana w wyglądzie latarnia została ona podwyższona o 8 m przez wstawienie metalowego walca. Przyczyną podwyższenia były pobliskie drzewa rosnące w Rezerwacie Przyrody Przylądek Rozewski, które zasłaniały blask latarni. Na wieży zainstalowano również inne źródło światła. Latarnia jest udostępniona dla wczasowiczów, co więcej w jej wnętrzach znajduje się małe Muzeum Latarni Morskich. Można w nim oglądać m.in. poprzedni reflektor latarni wraz z wyposażeniem elektrycznym - urządzenia te pozostały na swoim miejscu po modernizacji latarni.

Pałac w Kłaninie

Pałac w Kłaninie (około 6 km od Kariweńskiego Błota I) wybudowano w XVII w. a w wieku XIX obiekt został przebudowany w stylu eklektycznym. Właścicielami majątku, w skład którego oprócz pałacu wchodził m.in. duży park oraz folwark, byli m.in. Kłaniccy, Janowscy, Ustarbowscy oraz rodzina von Grass (1838-1945).

Dziś pałac ma jedną wieżę widokową choć jeszcze do 1938 r. wieże były dwie. W środku zobaczymy odnowione wnętrze XVII w. sieni gdańskiej z charakterystycznymi, bogato zdobionymi, kręconymi schodami oraz barokową gdańską szafą, na ścianach XVII i XVIII w. kafle z Delft. Klimatyczna restauracja mieści się w dawnej jadalni. W pałacu znajdują się dwie sale bankietowe, w jednej z nich podziwiać można oryginalną sztukaterię projektowaną przez André Lamberta twórcę projektu Muzeum Narodowego Szwajcarii w Bernie. Kolejną obok pałacu historyczną budowlą jest wybudowany w XVIII w. kamienny spichlerz zachowany w doskonałym stanie użytkowym.

Dziś, po wielu latach, Pałac w Kłaninie jest odrestaurowany, można go podziwiać w pełnej krasie, np zza stolika tutejszej restauracji. Dodatkowo, obok pałacu znajduje się 2 ha park z bogatym i unikalnym drzewostanem wśród którego zobaczymy aż 6 pomników przyrody.

Pałac w Kłaninie położony jest w pobliżu ścieżki rowerowej Krokowa – Swarzewo.

Wieża Kaszubskie Oko w Gniewinie

Wybudowany w 2006 roku kompleks położony jest w Gniewinie na południe od Żarnowca. Centralnym punktem tego obiektu jest wysoka na 44 metry wieża widokowa. Aby dostać się na samą górę należy pokonać 212 stopni lub skorzystać z windy. Ze szczytu rozciąga się malowniczy widok na okolicę, sztuczny zbiornik elektrowni szczytowo – pompowej oraz Jezioro Żarnowieckie. U stóp budowli można odpocząć w kawiarni, ogrodzie botanicznym w stylu francuskim oraz na polu do mini golfa. Znajdują się tutaj także ścieżki rowerowe, plac zabaw dla dzieci oraz makiety dinozaurów. Ciekawostką jest fakt, że wieża wraz z rabatami kwiatowymi tworzy źrenicę oka.

Okolica